Google’dan OpenAI rakibi şirkete 2 milyar dolarlık yatırım!

 Alphabet’ten bir sözcünün Cuma günü yaptığı açıklamaya göre Google, yapay zeka şirketi Anthropic’e 2 milyar dolara kadar yatırım yapmayı kabul etti.

Sözcü, şirketin OpenAI rakibine 500 milyon dolar peşin yatırım yaptığını ve zaman içinde 1,5 milyar dolar daha eklemeyi kabul ettiğini söyledi.

Google halihazırda Anthropic’in yatırımcısıdır ve yeni yatırım, Büyük Teknoloji şirketleri uygulamalarına yapay zeka katmak için yarışırken, ChatGPT geliştiricisi OpenAI’nin önemli bir destekçisi olan Microsoft ile daha iyi rekabet etme çabalarının altını çizecektir.

YAPAY ZEKA ALANINDA DİKKATLERİ ÜZERİNE ÇEKEN BİR ŞİRKET

Amazon’da geçtiğimiz ay, yapay zeka konusunda büyüyen bulut rakipleriyle rekabet edebilmek için Anthropic’e 4 milyar dolara kadar yatırım yapacağını açıkladı.

Amazon’un bu hafta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu üç aylık raporda, çevrimiçi perakendeci Anthropic’ten özsermayeye dönüşebilen 1,25 milyar dolarlık bir tahvile yatırım yaptığını ve ikinci bir tahvile 2,75 milyar dolara kadar yatırım yapma olanağının 2024’ün ilk çeyreğinde sona erdiğini açıkladı.

Artan yatırım sayısı, bulut şirketlerinin sektörlerini yeniden şekillendiren yapay zeka girişimleriyle bağlarını sağlamlaştırmak için devam eden manevralarını gösteriyor.

Eski OpenAI yöneticileri ve Dario ve Daniela Amodei kardeşler tarafından kurulan Anthropic, OpenAI ile rekabet etmek ve teknoloji sektöründe lider olmak için gereken kaynakları ve derin cepli destekçileri güvence altına almak için çaba gösterdi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x