Bunlara Dikkat: Evi Olan Tapusu Olan Bir Anda Beş Parasız Kalabilir!

Türkiye’de yüksek enflasyon nedeniyle orta gelirli vatandaşlar için yeni bir gayrimenkul satın almak giderek imkansız bir hale gelmekte. Geçmişte bir ev ya da dükkan satın alabilmeyi başarabilmiş milyonlarca ebeveyn, tüm çocuklarına ayrı ayrı taşınmazlar almaya ekonomik durumunun yetmemesi üzerine mevcut gayrimenkul tapularını çocukları arasında pay etmeyi tercih etmekte.

HİSSELİ TAPULARDA BUNLARA DİKKAT

Bilinen adıyla hisseli tapularda tapu sahiplerinin belirli sorumlulukları bulunuyor. Kendi üzerine düşen payını satmak isteyen ev sahiplerinin diğer ortakları ön alım hakkı nedeniyle payı alıp alamayacağını sorması gerekiyor. Bunun yanı sıra tapu sahiplerinin ödemekle yükümlü olduğu emlak vergisi sorumluluğu her tapu sahibinin payına göre kendisine aittir. Hisse sahibinin kendisinde bulunan tapu harcı payını ödememesi ya da düzenli olarak vergi ödemesi gibi diğer hissedarlara dava açma hakkı doğuruyor.

PAYDAŞLIKTAN ATILABİLİRSİNİZ

Eğer böyle bir yatırımınız var ise bazı risk ve zorluklarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Güven problemi bunların başında gelirken hissedar sayısının artması da anlaşmazlık çıkma olasılığını yükseltiyor. Tapu sahipleri arasında gerçekleştirilen sözleşmenin 3. kişilerde güven problemlerin ortaya çıkarttığı görülüyor. Bunun yanı sıra paydaşlıktan çıkarılabilme gibi durumlarda görülmektedir.

Ortaklardan birinin şikayetçi olarak mahkemeye başvuru yapması durumunda hakim tarafından ortaklığın sona erdirilmesi yönünde karar çıkmaktadır. Hisse sahibinin ortaklıktan çıkarılması durumunda kalan hissedarlar arasında yeniden hisse paylaştırılması yapılmaktadır. Mahkeme tarafından kararlaştırılan tutarı ödeyen hisse sahipleri ise o hissedarın hakkını da satın almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x