Bu fotoğraf kriz yarattı: Erdoğan ve Hamza Yusuf’un görüşmesi İngiltere’yi çıldırttı

Kısa bir süre önce İngiltere Dışişleri Bakanı olarak görev almaya başlayan David Cameron, Hamza Yousaf’ın İngiliz yetkililer olmadan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin ardından İskoç bakanları Dışişleri Bakanlığı desteğini çekmekle tehdit etti.

Dışişleri Bakanı İskoç Ulusal Partisi hükümetine bir mektup yazarak Yousaf’ın Cop28 zirvesinde Recep Tayyip Erdoğan ile Gazze ve diğer konuları görüşmesinin protokol ihlali olduğunu söyledi.

Görüşmenin ardından Cameron, SNP’nin dış ilişkiler sekreteri Angus Robertson’a bir mektup yazarak bu ihlale karşı daha sert bir yaklaşım sergileyeceği uyarısında bulundu.

İlk olarak BBC tarafından haberleştirilen mektupta, İskoç hükümetinin Dışişleri Bakanlığı’na Erdoğan’la yapılan görüşme hakkında “yeterli ön bildirimde” bulunacağına dair güvence verdiği ancak bunun gerçekleşmediği belirtiliyor.

Mektupta “bu toplantıda bir FCDO [Dışişleri Bakanlığı] yetkilisinin bulunmaması, devredilen hükümet bakanlarının yurtdışı ziyaretlerine FCDO desteğine ilişkin kılavuzumuzdaki protokollere aykırıdır” denilirken, “Bir FCDO yetkilisinin hazır bulunduğu bakanlık toplantıları protokolünün daha fazla ihlal edilmesi, FCDO’nun toplantıları kolaylaştırması veya lojistik destek sağlamamasıyla sonuçlanacaktır. Ayrıca İskoç hükümet ofislerinin Birleşik Krallık hükümet makamlarındaki varlığını da göz önünde bulundurmamız gerekecektir” ifadesine de yer verildi.

“TEMSİLCİNİN HABERİ VARDI”

Birleşik Krallık hükümet sözcüsünün açıklamasında, “Dış ilişkiler İskoçya Yasası’na tabidir ve böylesine çalkantılı bir dönemde Birleşik Krallık’ın dünya sahnesinde tutarlı bir sesle konuşma ihtiyacı her zamankinden daha önemlidir” denildi.

Eski dışişleri bakanı James Cleverly, Yousaf yaz aylarında İzlanda başbakanı ile Birleşik Krallık yetkilileri olmadan görüştüğünde benzer bir uyarıda bulunmuştu.

Birinci bakanın sözcüsü bir Birleşik Krallık yetkilisinin toplantıdan haberdar olduğunu ve toplantıya davet edildiğini söyledi.

Sözcü, “Cop gibi etkinliklerin doğası gereği zamanlamalar son dakikada değişebilir ve FCDO temsilcisi Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmek için uygun olan zamanda başka bir yerdeydi” dedi. Açıklamada İngiltere’ye çok sert mesaj da verildi. Açıklamada, “Birleşik Krallık hükümetinin İskoç hükümetinin uluslararası angajmanını kısıtlamaya yönelik her türlü tehdidi yanlıştır ve İskoçya’nın çıkarlarına aykırıdır” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x