Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, İsrail’e gidecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye ile ABD arasında enerji işbirliğini arttırmak için gelecek ay Türkiye-ABD Hükümetlerarası Enerji ve İklim Diyaloğu Programı’nın ilk toplantısını yapmayı planladıklarını söyledi. Bayraktar, ABD ile Türkiye arasında enerji alanındaki işbirliğine de değindi.

VOA Türkçe’nin aktardığına göre, söz konusu programı her yıl yapmayı planladıklarını kaydeden Bayraktar, platform ile hükümetler ve şirketleri bir araya getireceklerini anlattı. Diyalog önerisi ilk kez 2021 yılında o dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı olan Alparslan Bayraktar’ın Washington temaslarında gündeme gelmişti.

Enerji Bakanı açıklamalarında ayrıca, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) ilk reaktörünün devreye alınmasına ilişkin, “Önümüzdeki yıl inşallah Cumhuriyetimizin 101’inci yılı, ’29 Ekim 2024′ diye bir tarih hedefimiz var” dedi.

‘TÜRKİYE, SADECE BİR TRANSİT ÜLKE DEĞİL’

Bayraktar ayrıca, İsrail doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine taşınması konusunda görüşmelerin de devam ettiğini belirterek, konunun detaylarını görüşmek üzere gelecek ay İsrail’e gitmeyi planladığını söyledi. “Gazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması sadece kapsamın bir parçası. Esas olan İsrail gazının Türkiye’ye gelmesidir” diyen Bayraktar, Türkiye’nin kendisini sadece bir transit ülke olarak konumlandırmadığını da sözlerine ekledi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x